Baza znanja:
Enterprise Architecture: TOGAF, Archimate,..
… Pronađite mnoštvo korisnih Enterprise Architecture: TOGAF & Archimate resursa ( posteri, infografike, primjeri ispita, vodiči, webinari…).
“Enterprise Architecture requires such a diversity of skills that EAs really need to be the renaissance men and women of IT. “
Enterprise Architecture –
TOGAF, ARCHIMATE,… – Baza znanja
TOGAF
The Open Group Architecture Framework (TOGAF) je framework te de-facto međunarodni standard za razvoj enterprise arhitekture. TOGAF nije vezan uz nikakve komercijalne interese, niti uz određenog dobavljača, te omogućava ostvariti puni potencijal uistinu heterogenih otvorenih sustava. Korištenje TOGAF-a ubrzava i pojednostavljuje arhitekturalni rast sukladno potrebama poslovanja.
TOGAF mogu koristiti sve organizacije koje žele razviti enterprise arhitekturu kako bi je koristile unutar svoje organizacije.
TOGAF se razvija i održava od strane članova The Open Group organizacije, a djeluje unutar Arhitecture Foruma. Verzija 1 nastala je 1995. temeljeno na Technical Arhitecture Fremework for Information Management (TAFIM) razvijenom od strane Ministarstva obrane SAD-a (DoD).
arhitekture organizacije:
- Poslovna arhitektura – definira poslovnu strategiju, vođenje, organizaciju i ključne poslovne procese.
- Podatkovna arhitektura – opisuje strukturu poslovne logike i fizičkih podataka te resursa za upravljanje podacima
- Aplikativna arhitektura – opisuje temelj za razvoj individualne aplikacije, njezine interakcije i veze sa jezgrom poslovnih procesa organizacije.
- Tehnološka arhitektura – opisuje logički softver i mogućnosti hardvera potrebnog za podršku razvoja poslovnih, podatkovnih i aplikacijskih usluga poduzeća. Ova arhitektura uključuje i IT infrastrukturu, mrežu, komunikacije, standarde itd.
ArchiMate
ArchiMate je otvoren i nezavisan jezik za modeliranje poslovne arhitekture koji podržava opis, analizu i vizualizaciju arhitekture u okviru poslovnih domena kao i izvan tih domena na nedvosmislen način. Okvir arhitekture se koristi za struktuiranje koncepata i veza ArchiM jezika. On dijeli poslovnu arhitekturu na tri sloja:
- poslovni,
- aplikativni i
- tehnološki.
Na svakom sloju se razmatraju tri aspekta:
- aktivni elementi koji uzrokuju ponašanje – procesi ili funkcije,
- interna struktura
- elementi koji definiraju korištenje informacija ili komunikaciju.
Jedan od ciljeva ovog pristupa je definicija veze između koncepata koji se koriste u različitim arhitekturnim domenima. Koncepti se zbog toga nalaze u srednjem sloju između detaljnih koncepata koji se koriste za modeliranje na individualnom domenu i drugih koji se koriste za modeliranje poslovnih procesa.